WeButex dołącza do Grupy LERG

WeButex dołącza do Grupy LERG

W dniu 12 września br. Lerg SA nabyła  76 proc. udziałów WeButex Kunststoffbearbeitung GmbH (WeButex), jednego z najbardziej znanych przetwórców laminatów termoutwardzalnych. Niemiecka spółka stanie się częścią chemicznej Grupy LERG. Połączenie sił zoptymalizuje szansę na dalszy dynamiczny rozwój spółek i wzmocnienie ich pozycji na krajowych i międzynarodowych rynkach.

WeButex to założona w 2008 roku prężnie działająca firma. Obecnie zatrudnia ponad 120 osób. Główna siedziba mieści się w Roding w Niemczech, ok. 170 km od Monachium. Spółka rozpoczynająca piętnaście lat temu swoją działalność jako startup, wypracowała pozycję międzynarodowego lidera w dziedzinie obróbki laminatów termoutwardzalnych. Wraz z zakupem WeButex nastąpi rozbudowa jego lokalizacji w Roding, nabycie 20 000 mkw. sąsiednich terenów przemysłowych oraz rozszerzenie możliwości produkcyjnych w zakresie zaawansowanej obróbki laminatów. WeButex sprzedaje swoje produkty zarówno w Europie, jak i w Azji.

Za sukcesem WeButex stoi doświadczony i niezmieniony od początku działalności spółki zarząd. Wolfgang Wese oraz Matthias Butz pozostaną w WeButex po transakcji jako członkowie zarządu i jako mniejszościowi wspólnicy.

LERG to jeden z najważniejszych producentów żywic w Polsce. Przedmiotem działalności spółki jest m.in. opracowywanie i wytwarzanie wysokiej jakości żywic fenolowych i poliestrowych do produkcji wyrobów chemicznych oraz laminatów technicznych. Ponadto, w szeregach Grupy LERG powitaliśmy w 2020 r. spółkę IZO-ERG, jedną z najbardziej prestiżowych firm produkujących laminaty techniczne w Europie, wieloletniego partnera WeButex i jego największego dostawcę produktów termoutwardzalnych.

Oprócz działalności produkcyjnej i sprzedaży na eksport, LERG posiada własne zaplecze badawczo-rozwojowe, a także współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi. Firmę cechuje duża dynamika rozwoju, która w ostatnich latach zaowocowała stworzeniem silnej, zdywersyfikowanej grupy chemicznej o globalnym zasięgu.

Marian Kwiecień, Prezes Zarządu LERG oraz akcjonariusz większościowy, skomentował transakcję następująco: „Nabycie WeButex jest kolejną akwizycją LERG w ostatnich latach i wpisuje się w długoterminową strategię LERG, polegającą na integracji w ramach Grupy działalności związanej z produkcją żywic. Nabywając WeButex nie tylko poszerzamy portfolio, m.in. o dobór i obróbkę laminatów, łączymy także cele biznesowe, wizję i wartości, rozbudowujemy zespół współpracowników, gromadzimy doświadczenia oraz know-how. Synergie wynikające z połączenia z dotychczasową działalnością Grupy stanowić będą niewątpliwą wartość dodaną dla naszych obecnych i przyszłych klientów w Polsce i na świecie.”

Grupę LERG tworzą obecnie spółki: Lerg SAMarpol sp. z o.o.GTX Hanex Plastic Sp. z o.o. , Permedia sp. z o.o., ZTS IZO-ERG sp. z o.o.Sarzyna Chemical sp. z o.o. , Lerg-Pet Sp. z o.o. oraz WeButex

Transakcja została w części sfinansowana z kredytu akwizycyjnego udzielonego LERG przez Pekao S.A. LERG doradzał zespół doradców – Pekao Investment Banking jako doradca transakcyjny oraz SSW Pragmatic Solutions jako doradcy prawni. W zakresie prawa niemieckiego LERG doradzała również kancelaria GÖRG (Kolonia).