Różnice pomiędzy żywicami epoksydowymi i poliestrowymi

Różnice pomiędzy żywicami epoksydowymi i poliestrowymi

Żywice epoksydowe i poliestrowe to zdecydowanie jedne z najpopularniejszych żywic syntetycznych. To bardzo szerokie grupy produktów o jeszcze szerszej sieci zastosowań. By dobrać właściwy produkt, musimy uwzględnić jego wszystkie właściwości, ponieważ na przykład źle dobrana żywica i utwardzacz w danych warunkach się nie utwardzi. Przyjrzyjmy się, jakie są główne różnice pomiędzy żywicami epoksydowymi i poliestrowymi w kontekście czasu utwardzania.

Czas utwardzania żywic epoksydowych i poliestrowych. Wstępne informacje

Zwykle wydaje nam się, że gdy jakiś produkt działa szybciej, jest lepszy. To naturalne skojarzenia z produktami, których używamy na co dzień, jak kosmetyki, czy wszelkiego rodzaju środki czyszczące.

Proces utwardzania żywic poliestrowych w stanie ciekłym z założenia trwa krócej, wykonywany element (zwykle powierzchnia) może być gotowy do obróbki mechanicznej już po krótkim czasie. W przypadku żywic epoksydowych może być podobnie, przy czym przy w niektórych przypadkach proces utwardzania może trwać nawet kilkanaście godzin. Wszystko zależy od doboru żywicy i utwardzacza oraz warunków atmosferycznych, przy czym trzeba zaznaczyć, że nie zawsze szybsze działanie oznacza lepszy efekt, co jeszcze rozwiniemy.

Produkt dobrany do konkretnego zastosowania

Dzięki składom i właściwościom żywic oraz utwardzaczy możemy de facto manipulować czasem utwardzania. Nie bez powodu na przykład żywice epoksydowe królują w produkowanych przez nas systemach posadzkowych, a żywice poliestrowe w kompozytach.

Żywice epoksydowe EPIDIAN® charakteryzują się doskonałą przyczepnością do podłoża i dobrą wytrzymałością mechaniczną nie dlatego, że szybko się utwardzają. Akrylowe płatki, piasek kwarcowy, czy żwir zastosowany w systemach posadzkowych, lepiej zostaną „otoczone” żywicą w ciekłej postaci, gdy czas utwardzania jest optymalnie długi; żywica ma też czas przylgnąć do podłoża. Podobnie jest na przykład z laminatami, które powstają na bazie żywic epoksydowych i syntetycznych włókien, które wręcz przesiąkają substancją ciekłą podczas utwardzania. Dłuższy czas utwardzania to też mniejszy skurcz, mniejsze naprężenia wewnętrzne, a tym samym mniejsze ryzyko powstania niepożądanych pęknięć, oczywiście w optymalnych warunkach.