Żywice poliestrowe to grupa żywic syntetycznych o szerokim zastosowaniu, które są wykorzystywane do produkcji różnych preparatów. Dzielimy je na dwie grupy: żywice poliestrowe nasycone i nienasycone. Nasycone są składnikami farb proszkowych, nienasycone to na przykład żywice odlewnicze do wyrobów sanitarnych. Dlaczego nasze produkty dzielimy według zastosowania?
Podział nasyconych żywic poliestrowych
Poza podstawowym podziałem żywic poliestrowych na nasycone i nienasycone można stworzyć wiele różnych kategoryzacji, np. pod względem składu chemicznego i właściwości. Z praktycznego punktu widzenia dla żywic poliestrowych nienasyconych tworzymy katalogi z podziałami wskazującymi konkretne zastosowanie. Natomiast żywice poliestrowe nasycone dzielimy ze względu na sposób utwardzania:
- żywice primidowe – znalazły szerokie zastosowanie do produkcji farb do zastosowań zewnętrznych – w branży budowlanej (wykończenia okien, fasad), przemyśle części samochodowych, w produkcji maszyn rolniczych, sprzętu ogrodowego i kempingowego,
- żywice hybrydowe – umożliwiają uzyskanie wysoko estetycznych, dekoracyjnych powierzchni, świetnie nadają się do wytwarzania powłoki na produktach ze stali, aluminium i jego stopów, szkła itp., stosowane do malowania powierzchni eksponowanych wewnątrz pomieszczeń- meble biurowe, półki i regały, lampy, obudowy urządzeń elektrycznych, kaloryfery, klimatyzatory itp.
- żywice do TGIC – do produkcji farb proszkowych utwardzanych TGiC
Szeroki podział nienasyconych żywic poliestrowych
Wychodzimy z założenia, że podział żywic ma być praktyczny dla klienta, a ten szuka zwykle produktu, który najlepiej nada się do konkretnego zastosowania. Dlatego też żywice poliestrowe nienasycone (szersza grupa produktów) mają więcej swoich kategorii jak np. wspomniane we wstępie żywice odlewnicze, czy żywice do produkcji mas szpachlowych, reliningu, czy nawijania i odlewania. Katalog produktów prezentuje oczywiście istotne właściwości wszystkich produktów, ale sugeruje też od razu, w której grupie najlepiej szukać.